Bogata oferta Telewizji Polskiej na XXIX Targach Wydawców Katolickich

Po raz 15 Telewizja Polska zaprezentuje znakomite filmy dokumentalne, fabularne, reportaże oraz koncerty w ramach Targów Wydawców Katolickich. 29. edycja wydarzenia odbędzie się w sali kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie w dniach 11-14 kwietnia.

Istotną częścią programu 29. Targów Wydawców Katolickich będą pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych. W tegorocznym repertuarze znajdziemy m.in. dokument „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” w reżyserii Marty Pietrasiewicz. To opowieść o życiu rodziny Ulmów w czasie II wojny światowej Fot. TVP

Uczestnicy Targów będą mieli możliwość zapoznania się z bogatą paletą produkcji, wyświetlanych od czwartku do niedzieli w sali kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Poza seansami reportaży i koncertów w programie wydarzenia znajdą się także pokazy poruszających, wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych. Szczegółowy harmonogram pokazów znajduje się na stronie organizatora Targów – Stowarzyszenia Wydawców Katolickichwww.swk.pl, w zakładce: XXIX Targi Wydawców Katolickich 11-14 kwietnia 2024.


Oto wybrane pozycje, które znalazły swoje miejsce w tegorocznym repertuarze:

Autor: Marta Pietrasiewicz, 2023 rok


Film o heroicznej postawie rodziny Ulmów z Markowej, która pomagała Żydom w czasie II wojny światowej. O losach Ulmów i ich żydowskich sąsiadów opowiadają przedstawiciele rodziny i potomkowie żydowskich mieszkańców Markowej. Niezwykle ważnym walorem filmu są fotografie autorstwa Józefa Ulmy. Film został zrealizowany w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Watykanie.

Autor: Grzegorz Górny, 2023 rok


Kult Bożego Miłosierdzia, który w XX wieku szeroko rozwinął się w całym religijnym świecie, jest porównywany do Wielkiego Wybuchu (Big Bang) we Wszechświecie. Przy pomocy tego wyrazistego zestawienia Grzegorz Górny, autor filmu dokumentalno-fabularnego pt. „Big Bang Bożego Miłosierdzia”, odkrywa i ukazuje fenomen kultu Bożego Miłosierdzia, który jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się kultem katolickim na świecie.

Autor: Krzysztof Łukasiewicz, 2023 rok


Długo wyczekiwana historyczna superprodukcja prezentuje losy jednego z największych polskich bohaterów - rotmistrza Witolda Pileckiego. Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, walczył w armii Andersa. Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą - zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, aby prowadzić tam działalność konspiracyjną.


W raporcie napisanym po brawurowej ucieczce z obozu przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. Po wojnie był aresztowany, torturowany i został przez komunistów skazany na śmierć za działalność wrogą Polsce Ludowej. Nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów i miłości do Ojczyzny .

Autorzy: Andrzej Gołda, Robert Gliński, 2023 rok


To opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dzięki nietypowemu protagoniście film w unikalny sposób pokazuje znane fakty (walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie, inwigilacja środowisk kościelnych prowadzona przez SB).


Figurant nie jest opowieścią biograficzną o przyszłym papieżu, Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Dla awansów, pieniędzy i kariery bohater filmu coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Bohater filmu wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.

Patronem medialnym tegorocznych Targów jest TVP1, natomiast program pokazów publicznego nadawcy przygotowany został przez Biuro Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej, w porozumieniu z Redakcją Audycji Katolickich oraz TVP Polonia. W tym roku stoisko Telewizji Polskiej, gdzie oferowane są filmy i seriale wyprodukowane przez publicznego nadawcę, znajdować się będzie pod numerem 87.

TA