Święty - Strona edukacyjna

Akcja filmu dzieje się wiosną 1986 roku. Andrzej Baran, porucznik Milicji Obywatelskiej, zostaje przydzielony do najtrudniejszej sprawy, z jaką do tej pory musiał się zmierzyć w swojej karierze. Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności s ą wyjątkowo trudne….


Święty to więcej niż kryminał, chociaż posiada wszystkie cechy tego gatunku. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 1986 roku historia śledztwa w sprawie najbardziej medialnej kradzieży końca PRL-u.


20 marca ukradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu - wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, któremu powierzono te sprawę nawiązuje współpracę z duchownymi gospodarzami Katedry.


Obu stronom zależy na odzyskaniu rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i Państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki... W trakcie śledztwa rozgrywają są trzy równoważne wątki.


Zbieżność między przebiegiem włamania oraz śledztwa a obrazami z legend odlanymi w XII wieku na Drzwiach Gnieźnieńskich to zadziwiające zjawisko. Ten historyczny fakt po raz pierwszy odkryty zostaje w scenariuszu filmu ”Święty”


ŚWIĘTY


Przygotowane materiały edukacyjne:


1. 6-minutowy film dla nauczycieli „Edukatorzy o filmie ŚWIĘTY”

2. scenariusze zajęć: historia, HIT, polski, godzina wychowawcza, katecheza

3. Video-prelekcja wprowadzająca do filmu (do obejrzenia przed filmem w szkole lub w kinie)


Sprawdź, dlaczego warto wykorzystać go w ramach zajęć szkolnych: link do filmu.


Do filmu przygotowana jest również wideo-lekcja która pozwoli na lepsze zrozumienie filmu: link do wideo-lekcji.