NAGRODY FENIKS 2021 dla TELEWIZJI POLSKIEJ

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021, odbyła się w sobotę 25 września br. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Do nagrody Feniks 2021 zgłoszono ponad 250 pozycji w 19 kategoriach.

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Telewizję Polską S.A. oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych uhonorowano nagrodą Feniks Specjalny 2021, w kategorii Multimedia, za film „Zieja” w reż. Roberta Glińskiego, który powstał na podstawie scenariusza Wojciecha Lepianki. Jury przyznało nagrodę „za przybliżenie postaci charyzmatycznego kapłana i społecznika, który silną wiarą walczył o prawdę i sprawiedliwość , bohatera niepokornego”, który nie zawsze słuchał swoich przełożonych. Kochał ludzi i służył im całym sercem. Ewangelia i wypływające z niej credo życiowe ks. Ziei „nie zabijaj nigdy nikogo” były najważniejsze w jego życiu.

Autorami rekomendacji filmu „Zieja” do nagrody Feniks są: o. dr hab. Mirosław Chmielewski CSsR z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Łukasz Maciejewski filmoznawca, współpracownik czasopism, publicysta portali internetowych oraz Barbara Jelonek z zawodu dziennikarka, zajmująca się tematyką religijną w Biurze Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej.

Kolejną nagrodą, Feniks 2021, w kategorii Muzyka chrześcijańska - współczesna otrzymała Telewizja Polska S.A. za koncert „Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła”, według scenariusza i w reżyserii Konrada Smugi. Nagrodą tą uhonorowany został także klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. „Tygodnik Katolicki Niedziela” który był patronem medialnym tego artystycznego wydarzenia w 2020 r., rekomendował koncert do nagrody Feniks 2021.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, szczególnie ks. Romana Szpakowskiego, prezesa, Nagrodę Mały Feniks 2021 przyznano redakcji „Rodzinny Express”, program skierowany do rodzin i o rodzinach. Według jury, ze względu na centralne miejsce w programie, które zajmuje promocja dobrych i wartościowych treści oraz „kącik dobrej książki i nie tylko…” redakcja w pełni zasłużyła na uhonorowanie nagrodą.

Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A., Jacka Kurskiego, podczas uroczystości wręczenia Nagród Feniks 2012, reprezentował Piotr Gursztyn, doradca Zarządu. Z kolei Biuro Sprzedaży
i Współpracy Międzynarodowej Monika Karasek, dyrektor.

BSiWM organizuje podczas TWK pokazy filmów. W tym roku były to filmy poświęcone Prymasowi Tysiąclecia oraz Matce Elżbiecie Róży Czackiej, których beatyfikacja odbyła się
12 września br. Pomimo, że na Targi, ze względu na pandemię covit-19 wprowadzono pewne ograniczenia, co spowodowało, że przybyło mniej odwiedzających, to pokazy cieszyły się zainteresowaniem. Publiczność zgromadzona w sali kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie, nagradzała gromkimi brawami, zarówno prezentowane filmy, ich twórców, z którymi można było porozmawiać, także Telewizję Polską, dzięki której można było doświadczyć wspaniałych przeżyć.

Bezkonkurencyjnym okazał się film fabularny „Zieja” oraz filmy dokumentalne Jacka Tarasiuka: „ Wyszyński – dobry kontakt w niebie” oraz” Wyszyński. Wróg nr 1”, także „Ojciec” Tomasza Kamińskiego i ks. Andrzeja Gołębiowskiego. Kilkuminutowa promocja realizowanego aktualnie filmu „Prorok” Michała Kondrata, także spotkanie z reżyserem prezentującym, przyszły film, była wyjątkowym wydarzeniem podczas tegorocznych TWK.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się atrakcyjna oferta handlowa wydawnictw DVD, które można było kupić na stoisku Telewizji Polskiej. Odwiedzający Targi zaopatrywali się głównie
w DVD o tematyce religijnej. Film „Zieja” zniknął z półek już podczas pierwszego dnia Targów. Z kolei „Non possumus”, był najlepiej sprzedającym się tytułem podczas wszystkich dni targowych. Kupowano także spektakle teatralne, seriale oraz filmy fabularne, powstałe przed laty, cieszące się nadal popularnością.

Galę Feniks uświetnił koncert „Siedem grzechów głównych” w wykonaniu Warszawskiego Chóru i Orkiestry Impressione pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego.