Zagadki kryminalne, metamorfozy wnętrz i dobre kino w TVP HD

Kwiecień w TVP HD obfitować będzie w wiele nowości. Niezwykle popularny serial BBC o księdzu tropiącym przestępców, nadzwyczajne przemiany domów zamieszkanych przez potrzebujące rodziny, znakomite światowe i polskie kino, a także nowe, pasjonujące pasmo przyrodnicze – oto co proponuje antena swoim widzom.

TVP HD (oprawa, fot. Facebook TVP HD)
To dobra okazja, by przypomnieć bohaterów tamtych czasów, z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Propozycja TVP to:
 • Po latach niewoli wstaje Polska 1914 – 1918, reż. Lucyna Smolińska, Mieczysław Sroka, 52 min., prod. 2008 r.
  • Na antenie TVP HD pojawi się „Ojciec Brown”, serial o sympatycznym księdzu – detektywie (od niedzieli 2 kwietnia, godz. 13:45 i 23:20). Akcja toczy się w latach 50. XX wieku na brytyjskiej prowincji, na której dochodzi do zagadkowych zbrodni i zuchwałych kradzieży. Równolegle do policyjnego śledztwa Ojciec Brown przeprowadza własne, wykorzystując do tego metody dostępne tylko dla niego jako spowiednika. W serialu postaci księdza towarzyszą wytworna Lady Felicia, sekretarz parafii wścibska pani McCarthy oraz gospodyni księdza Susie Jasinski, w którą wcieliła się polska aktorka Katarzyna Kołeczek.
   • Kolejną produkcją BBC będzie cieszący się niezmienną popularnością już od 1999 roku program „Pogotowie Remontowe: wielka przebudowa” (od 15 kwietnia, godz. 17:25). Zespół specjalistów od metamorfoz wnętrz wkracza do domów wymagających gruntownych remontów i dokonuje spektakularnych zmian. Widzowie zobaczą jedną z najnowszych serii programu.

   • Dla pasjonatów dobrego kina TVP HD przygotowało wyjątkowe propozycje. Mocne wrażenia zapewnią „Babylon A.D.” (8 kwietnia, godz. 21:50) - zrealizowany z rozmachem i pełen efektów specjalnych film science fiction z Vinem Dieselem w roli głównej oraz film akcji na podstawie autentycznych wydarzeń „Kaznodzieja z karabinem”, w którym Gerard Butler wciela się w rolę legendarnego obrońcy sudańskich sierot (9 kwietnia, godz. 20:00).

   • TVP HD nie zapomina o filmach dla całej rodziny i 16 kwietnia będzie można obejrzeć, m.in. francuską komedię „Asterix na Olimpiadzie” (niedziela, godz. 20:00) z Gérardem Depardieu. Filmy o różnych obliczach miłości to kolejna propozycja kinowa TVP HD. Znakomity duet aktorski Meryl Streep i Tommy Lee Jones wystąpi w komedii romantycznej „Dwoje do poprawki” (2 kwietnia, godz. 20:00). 16 kwietnia zapraszamy na niezwykły film „O północy w Paryżu” (niedziela, godz. 22:15) - uznany przez krytyków za jeden z najlepszych obrazów Woody’ego Allena (Złoty Glob i Oscar za scenariusz). Na ekranie cała plejada gwiazd, m.in. Rachel McAdams, Owen Wilson, Michael Sheen, Marion Cotillard, Adrien Brody, Michael Sheen czy Carla Bruni. W filmie „Ostatnia szansa Harveya” Dustinowi Hoffmanowi partnerować będzie Emma Thompson (17 kwietnia, godz. 21:00). Kolejny wyjątkowy film o miłości z zagadkową historią w tle to „Nocny pociąg do Lisbony”. W roli głównej zdobywca Oscara Jeremy Irons (23 kwietnia, godz. 20:00).

   • Nie zabraknie także ambitnego, polskiego akcentu. 22 kwietnia TVP HD wyemituje film Ryszarda Bugajskiego „Układ zamknięty” (sobota, godz. 22:15) – doceniony przez krytykę i widzów thriller obnażający ciemne strony polskiego wymiaru sprawiedliwości, z genialną rolą Janusza Gajosa. Na ekranie również nominowany do Złotych Lwów „80 milionów” Waldemara Krzystka (29 kwietnia, godz. 21:50) o brawurowej akcji przeprowadzonej przez działaczy Solidarności w 1981 roku.

   • Kolejną nowością anteny jest niedzielne pasmo programów przyrodniczych (od 2 kwietnia, godz. 15:25). Na początek zapraszamy na fascynujący japoński serial „Cudowny świat przyrody” przedstawiający niezwykłe zjawiska w świecie zwierząt. Znawcy tematu opowiadają o niespotykanych gatunkach z Afryki, Ameryk, Azji i Oceanii, ich niesamowitych zwyczajach, sposobach na obronę, atak, czy zdobywanie pożywienia (powtórka: wtorek, godz. 21:00).

   • djablonski