10. rocznica śmierci Leona Stanisława Niemczyka

10. rocznica śmierci Leona Stanisława Niemczyka (ur. 1923 r.) – polskiego aktora filmowego i teatralnego.

(fot. TVP)
W ciągu ponad 50 lat kariery zagrał w około 400 filmach polskich i prawie 150 zagranicznych, głównie niemieckich. Grał także w filmach czechosłowackich, jugosłowiańskich i francuskich. Najbardziej znane filmy i seriale Telewizji Polskiej z jego udziałem to:
  • Złotopolscy, reż. Radosław Piwowarski i inni, 1121 odc. x ok. 25 min, Prod. 1997 – 2010 r.
"Złotopolscy" to opowieść o dwóch gałęziach rodu, skłóconych ze sobą od pokoleń. Nestorami rodziny są bliźnięta, Dionizy i Eleonora. Dionizy Złotopolski mieszka w rodowej siedzibie w Złotopolicach wraz z synem Markiem, niezależnym senatorem, najczęściej zresztą przebywającym w Warszawie, i jego żoną Barbarą, którzy mają dwóch dorosłych synów. Starszy Waldemar prowadzi gospodarstwo i wciąż bezskutecznie poszukuje kandydatki na żonę, która zgodziłaby się wraz z nim zamieszkać na wsi. Młodszy Kacper to czarna owca w rodzinie - po "zawodówce" porzucił szkołę i uciekł z domu, by poświęcić się muzyce; pod nazwiskiem Górniak zdobył pieniądze, popularność i pozycję idola wielbionego przez rzesze nastolatek.
  • Klan, reż. Paweł Karpiński i inni, czas każdego odcinka ok. 22 min., prod. 1997 – 2016 r.
Serial opowiada o losach trzypokoleniowej rodziny Lubiczów, której seniorami są Maria i Władysław Lubiczowie. Maria jest właścicielką rodzinnej apteki „Pod Modrzewiem”, a Władysław emerytowanym kuratorem sądowym do spraw nieletnich. W czasie 50 lat pożycia dochowali się piątki dzieci, a następnie gromadki wnucząt i kilku prawnuków.
  • Ranczo, reż. Wojciech Adamczyk i inni, 118 odc., prod. 2006 – 2016 r.
Amerykanka polskiego pochodzenia dziedziczy na podlaskiej wsi stary dworek swoich przodków - tytułowe ranczo. Przyjeżdża do Polski z zamiarem wyremontowania go. Ludzie, z jakimi się spotyka, problemy, jakie przed nią stają i sytuacje, z jakimi musi sobie radzić, składają się na ironiczny a jednocześnie bardzo realistyczny obraz życia i mentalności wiejskiej społeczności.