100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza – Rok 2016 ogłoszono rokiem Henryka Sienkiewicza w związku z 170. rocznicą urodzin oraz 100. rocznicą jego śmierci.

(fot. kadr z filmu)
„Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu” Proponujemy seriale wyprodukowane na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.
  • Quo vadis, reż. Jerzy Kawalerowicz, 6 odc. x ok. 45 min. prod. 2002 r.
Na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. Rzym w czasach Nerona. Marek Winicjusz zakochuje się w pięknej chrześcijance Ligii. Młody Rzymianin pod wpływem Ligii i jej religii zaczyna dostrzegać nowe wartości i zmienia swoje życie. Przyjmuje chrzest z rąk apostoła Piotra. Po pożarze Rzymu za winnych podpalenia miasta Neron uznaje chrześcijan i krwawo się z nimi rozprawia. Winicjusz wyjeżdża z cudem uratowaną Ligią na Sycylię. Neron ginie z rąk buntowników.
  • Rodzina Połanieckich, reż. Jan Rybkowski, 7 odc. x ok. 80 min., prod. 1978 r.
Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Wiosna 1893. Stanisław Połaniecki, wykształcony kupiec, jest współwłaścicielem Domu Bankowo - Handlowego. Pragnie rozszerzyć jego działalność, potrzebuje więc kapitału. Postanawia odebrać od dalekiego krewnego kilkadziesiąt tysięcy rubli długu w formie zastawu na hipotece majątku Krzemień. W Krzemieniu Połaniecki zakochuje się z wzajemnością w Maryni. Jej ojciec nie zamierza oddać pieniędzy.
  • W pustyni i puszczy, reż. Władysław Ślesicki, 4 odc. x ok. 50 min., prod. 1973 r.
Akcja serialu rozgrywa się pod koniec XIX wieku w północno-wschodniej Afryce, przygody Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison, których ojcowie nadzorują budowę Kanału Sueskiego.