25 rocznica śmierci Romana Wilhelmiego

25 rocznica śmierci Romana Wilhelmiego, polskiego aktora teatralnego i filmowego. Aktor występował w licznych pierwszoplanowych rolach filmowych, często charyzmatycznych.

(fot. TVP)
Grane przez niego postacie były charakterystyczne, co w dużej mierze należy przypisywać jego osobowości. Prezentował aktorstwo w różnych gatunkach filmowych od debiutanckiego kina historycznego, poprzez dramat, akcję, po komedię. Proponujemy seriale:
  • Kariera Nikodema Dyzmy, reż. Jan Rybkowski, Marek Nowicki, 7 odc. x 50 min., prod. 1980 r.
Serial oparty na motywach powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Akcja rozgrywa się w latach dwudziestych XX w., w sanacyjnej Polsce, w dobie Wielkiego Kryzysu i przedstawia zawrotną karierę polityczną parweniusza Nikodema Dyzmy. W serialu postać karierowicza brawurowo zagrał Roman Wilhelmi, otrzymał zresztą za tę rolę "Złoty Ekran".
  • Alternatywy 4, reż. Stanisław Bareja, 9 odc. x 60 min., prod. 1983 r.
Perypetie mieszkańców bloku przy ul. Alternatywy 4 na nowym osiedlu w dzielnicy Ursynów w Warszawie, pochodzących z różnych grup społecznych oraz przebiegłego gospodarza domu Stanisława Anioła. W jednym bloku zamieszkują: konstruktor , towarzysz partyjny, robotnik, profesor, śpiewaczka, dyrektor, inżynier emeryt i inni. Obserwujemy celnie przedstawione stosunki międzyludzkie i życie społeczne w PRL lat 80. XX w.