25. rocznica śmierci Sir Andrzeja Panufnika

27 października mija 25. rocznica śmierci Sir Andrzeja Panufnika 25. rocznica śmierci Sir Andrzeja Panufnika - wybitnego polskiego kompozytora i pianisty.

fot. TVP
Komunistyczne władze wybrały go jako wizytówkę polskiej muzyki za granicą. W 1954 roku Andrzej Panufnik postanowił zerwać związki z reżimem. Wyjechał na Zachód jako kompozytor zza żelaznej kurtyny z postanowieniem, że nigdy do Polski nie wróci. Nie wierzył, że komunizm zostanie kiedyś obalony i w 1990 roku, na krótko przed śmiercią jeszcze raz stanie na ojczystej ziemi.
  • Tata zza żelaznej kurtyny – Reż. Krzysztof Rzączyński , 52’
To podróż sentymentalna do Polski Jema Panufnik , syna kompozytora, której celem jest próba zrozumienia dramatycznej biografii ojca, poznanie jego dylematy, motywów ucieczki z kraju. Podróż w czasie śladami ojca jest przede wszystkim refleksją nad samym sobą. Jem, nie mając klasycznego wykształcenia muzycznego czuł się w rodzinie zawsze inny. Ale kiedy wraz z nim podróżujemy śladami Andrzeja Panufnika mamy wrażenie, że syn jest niezwykle bliski ojcu zarówno poprzez swoją wrażliwość, szczerość jak i zaskakujące refleksje.
  • Andrzej Panufnik - Muzyka Jesieni – koncert, 20’, prod. 1990
Kompozycja "Muzyka Jesieni" Andrzeja Panufnika zarejestrowana podczas XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień '90. Muzyka jesieni – jedna z najpiękniejszych kompozycji Andrzeja Panufnika, Muzyka jesieni, pisana jako wyraz stanu ducha kompozytora w trudnym dla niego czasie odchodzenia bliskiej osoby, pełna jest melancholii i niepokoju związanego z nieuchronnością losu, choć jednocześnie zdaje się wyrażać pogodzenie z jego wyrokami.