32. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

19 października mija 32. rocznica tragicznej śmierci (1984) błogosławionego Kościoła katolickiego Ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana warszawskiej „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

fot. TVP
Przy okazji tej smutnej rocznicy przypominamy postać tego Wielkiego Polaka, którego proces kanonizacyjny zainicjowany został w 2004 roku. TVP może zaproponować dwa filmy dokumentalne:
  • Zwycięzcy nie umierają - opowieść o księdzu Jerzym -reż. Rafał Wieczyński, 50’, prod. 2004
Wiele osób doskonale pamięta księdza Jerzego i może zaświadczyć zarówno o jego heroizmie, jak i głęboko moralnej postawie jako człowieka i duszpasterza. Są wśród nich zarówno jego przełożeni i koledzy księża, przyjaciele i bliscy, jak i ci, którzy stykali się z nim tylko sporadycznie jako z kapłanem. Z pomocą tych ludzi autor filmu przeprowadza swoisty filmowy "proces beatyfikacyjny", dokumentując życie, męczeństwo i kult tragicznie zmarłego duchownego.
  • Jestem gotowy na wszystko – reż. Paweł Woldan, 42’,prod. 2002,
Historia bł. Jerzego Popiełuszki, jego droga kapłańska zakończona męczeńską śmiercią. "Jestem przekonany, że to co robię, jest słuszne, i dlatego jestem gotowy na wszystko" - to słowa wypowiedziane przez bohatera filmu. W audycji wykorzystano fragmenty kazań z archiwalnych nagrań oraz część prywatnych zapisków księdza.