Dzień papieski

16 października 1978 roku, dzień, w którym kardynał Karol Wojtyła został wybrany – jako pierwszy Polak w historii – na papieża, stał się początkiem przełomowych zmian. Od 10 lat rocznica tego pamiętnego wydarzenia obchodzona jest w Polsce jako Dzień Papieski.

fot. TVP
Jan Paweł II darzył dziennikarzy oraz Telewizję Polską ogromnym szacunkiem i sympatią. Medialny papież, bo takim był w oczach twórców, doceniał pracę ludzi telewizji. Fakt ten podkreśla w filmie Połączył nas papież (reż. K. Tadej), kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Autor filmu pokazuje także w jaki sposób Jan Paweł II wpłynął na ludzi Telewizji Polskiej.Wspomnienia, bardzo osobiste, nie tylko osób znanych z małego ekranu, także tych stojących po drugiej stronie kamery, są autentyczne i wzruszające. Anna Hałas-Michalska dziennikarka Wiadomości , zawdzięcza wstawiennictwu Ojca Świętego swoją córeczkę, na którą długo czekała. Markowi Bieńkowskiemu – realizatorowi telewizyjnemu, śni się po nocach niezwykłe spotkanie papieża z góralami w 1997 roku w Zakopanem. Krzysztof Ziemiec, dziennikarz Wiadomości, Janowi Pawłowi II zawdzięcza powrót do zdrowia.

Jan Paweł II. Święty uśmiechnięty
, film dokumentalny autorstwa Piotra Kota, bez lektorskiego komentarza przypomina niezwykle ważne, nieznane i jednocześnie radosne wypowiedzi Jana Pawła II z pielgrzymek do Ojczyzny. Pokazuje Ojca Świętego żartującego, roześmianego, odpowiadającego na trudne pytania zadawane mu przez dzieci: Czy Papież lubi myć zęby? Czy Papież lubi gumę do żucia? Jakie jest ulubione danie Papieża? Jan Paweł II wypowiada w filmie znamienne słowa, kierowane do rodaków: Pamiętajcie, co do Was ten papież mówi . W filmie wykorzystano materiały nieznane dotychczas szerokiej publiczności, nakręcone podczas pielgrzymek Papieża do Ojczyzny.