Dzień Nauczyciela

Przypadające 14 października święto Komisji Edukacji Narodowej, popularnie zwane Dniem Nauczyciela, to świetna okazja, by przypomnieć produkcje TVP, skierowane do młodzieży szkolnej – zarówno te najnowsze, jak i nieco starsze, ale wciąż atrakcyjne.

fot. TVP
Ogromną popularnością wśród widzów w każdym wieku cieszy się popularno-naukowy serial Jak to działa, którego autorem i zarazem prowadzącym jest Radek Brzózka. Na przykładzie urządzeń codziennego użytku wyjaśnia podstawowe prawa fizyki rządzące zjawiskami w otaczającym nas świecie. Dzięki prostym i widowiskowym eksperymentom okazuje się, że nauka jest nie jest wcale taka trudna i niezrozumiała. Serial pokazuje, jak potrzeba rozwiązania konkretnych problemów doprowadziła naukowców i wynalazców do skonstruowania wielu urządzeń, których używamy na co dzień. Autorzy angażują widzów w rozwiązywanie zagadek, które – choć na pozór banalnie proste – rzadko miewają oczywistą odpowiedź.

Serial Małgorzaty Potockiej, Klasa na obcasach, to opowieść o uczniach ekskluzywnego liceum, do którego przyjmowane są tylko osoby o wybitnych uzdolnieniach w jakimś kierunku. W jednej klasie spotykają się nastolatki z różnych środowisk, są nawet cudzoziemcy. Wszystkich łączy jedno - nieprzeciętne zdolności, wielkie ambicje, śmiałe i rozległe plany na przyszłość. Tym różnią się od reszty swoich rówieśników. Poza tym są tacy sami jak oni. Przeżywają podobne problemy uczuciowe i rodzinne. Wchodzą w konflikty z pedagogami, muszą pokonywać rozmaite przeszkody na drodze do realizacji swoich marzeń, nierzadko mają problemy z własnymi słabościami, stają w obliczu pierwszych poważnych wyborów. Jednym słowem powoli wchodzą w dorosłe życie, co czasami wiąże się z bolesnymi rozczarowaniami, a czasem ugruntowuje poczucie własnej wartości i wewnętrznej siły.

Oparty na motywach powieści Adama Bahdaja serial Do przerwy 0:1 to dla wielu osób tytuł kultowy. Serial oddaje specyficzny klimat powojennej Warszawy. Bohaterami są dzieci z niezbyt zamożnych rodzin, niektóre z domów ocierających się o patologię. Życie nieraz zmusza je do zdawania trudnych egzaminów, wykazania się hartem ducha i odpowiedzialnością. Chłopcy samorzutnie tworzą podwórkowe drużyny piłkarskie, zamierzają wystartować w organizowanych przez „Życie Warszawy" zawodach o miano najlepszego zespołu. W paczce rówieśników wyróżnia się Maniuś, zwany Paragonem, chłopak zadziorny, obrotny życiowo, dzielny, choć trochę pechowy.