20 rocznica literackiej Nagrody Nobla dla Wisławy Szymborskiej

20 lat temu, 3 października 1996 roku, Wisława Szymborska dostała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Komitet Noblowski docenił poetkę za to, że jej twórczość „z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

fot. Andrzej Gluc
Sylwetkę polskiej noblistki przybliża film dokumentalny Antoniego Krauze pt. „Radość pisania”. Poetka nie zgodziła się wystąpić przed kamerą, uważając że wszystko, co w jej życiu ważne zawarte jest w jej poezji. Stąd też kanwę filmu stanowią wiersze nagrane przez samą Szymborską, uzupełnione wypowiedziami przyjaciół. Poetka – osoba pełna humoru – jest w ich opowieściach bohaterką zabawnych anegdot, które stanowią swoisty komentarz do jej poezji.

Osobom, które chciałyby poznać historię wszystkich Nagród Nobla przyznawanym naszym rodakom, polecamy film dokumentalny Krzysztofa Szmagiera pt. „Polscy nobliści”. Wśród przedstawionych laureatów tej prestiżowej nagrody znajdują się postaci tak znane, jak Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz czy Lech Wałęsa, ale także Józef Rotblat, wybitny fizyk polskiego pochodzenia, który w 1995 roku został uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla w uznaniu działań na rzecz likwidacji broni masowej zagłady.