10. rocznica śmierci Lucjana Kydryńskiego

9 września 2006 roku zmarł legendarny dziennikarz, prezenter i konferansjer, Lucjan Kydryński. Całe pokolenia Polaków kojarzą jego charakterystyczny głosi specyficzną wymową litery „r”, ale przede wszystkim niezwykłą klasę i elegancję.

fot. TVP
Przez lata, wraz z Ireną Dziedzic, prowadził festiwale w Sopocie i Opolu, czyniąc z nich widowiska na światowym poziomie. 14 września 2006 prezydent Lech Kaczyński, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej oraz za działalność publicystyczną, nadał mu pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Lucjan Kydryński, długo pozostawał aktywny zawodowo. Pod koniec lat 90. zrealizował cykl Wiolinem i basem – Magazyn Muzyczny Lucjana Kydryńskiego, którego reżyserii podjął się Jerzy Gruza. Był to magazyn poświęcony różnym gatunkom muzycznym, od arii operowych poprzez jazz po piosenkę. Lucjan Kydryński spotykał się z przedstawicielami świata muzyki i w swobodnej rozmowie przedstawiał ich sukcesy i dokonania. Zaproszeni do studia goście wykonywali utwory charakterystyczne dla ich repertuaru. W programie gościły takie gwiazdy, jak Zdzisława Sośnicka, Włodzimierz Nahorny, Magdalena Zawadzka, Tytus Wojnowicz czy Michał Bajor.