77. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku – ten dzień zapoczątkował najtragiczniejszy i najbardziej krwawy konflikt zbrojny w dziejach. Przez niemal sześć lat przez świat przetaczała się straszliwa wojenna zawierucha, z każdym dniem pochłaniając tysiące ofiar i siejąc zniszczenie na nieznaną wcześniej skalę.

fot. TVP
Jutro idziemy do kina (reż. Michał Kwieciński) to film przejmujący i piękny. Prostymi środkami, bez zbędnego patosu i taniego sentymentalizmu, twórcy filmu ukazali – na przykładzie losów trzech przyjaciół, maturzystów z 1938 r. – tragiczne losy pokolenia ówczesnych dwudziestolatków. Andrzej Skowroński, Jerzy Bolesławski i Piotr Dołowy kończą właśnie jedno z warszawskich gimnazjów. Jako świeżo upieczeni maturzyści anno domini 1938 r. stają na progu dorosłości. Rozsadza ich energia i radość, snują rozległe plany na przyszłość i oczywiście marzą o wielkiej miłości. Niestety, czas beztroski i szczęśliwości niespodziewanie kończy wojna.

Serial Tajemnica Enigmy (reż. Roman Wionczek) opowiada o dramatycznych perypetiach polskich inżynierów, którzy dokonali jednego z najbardziej sensacyjnych w dziejach światowej myśli strategicznej, odkrycia – dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Rok 1931. Wobec rosnącej militaryzacji Niemiec i aktywności pruskiego wywiadu polski Sztab Główny rozszerza działalność biura szyfrów. Do Poznania powraca ze stypendium w Getyndze młody matematyk Marian Rejewski i wraz z kolegami, Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim, zaczynają pracę nad niemieckimi szyframi. W 1934 r. kryptolodzy przenoszą się do Warszawy i tu pod kierunkiem podpułkownika Langera pracują nad złamaniem szyfrów Abwehry. Zbliżająca się wojna powoduje, że ośrodek biura szyfrów staje się obiektem zainteresowania szpiegów i agentów Abwehry z kapitanem Hoegerem na czele. Jednocześnie rozwija się współpraca wywiadów sojuszniczych. Marszałek Rydz-Śmigły decyduje się na ujawnienie aliantom polskich tajemnic.

Osadzony w realiach II wojny światowej serial Tajemnica twierdzy szyfrów (reż. Adek Drabiński) to ekranizacja bestsellerowej powieści Bogusława Wołoszańskiego. Marzec 1945 r. Agent polskiego wywiadu, działający w tajnym ośrodku kryptologicznym Pers Z w Jeleniej Górze, kpt. Johann Jorg (Paweł Małaszyński), fotografuje transport rakiety nowego typu. Ścigany przez żołnierzy z konwoju ratuje się desperackim skokiem do jeziora. Ranny dociera do mieszkania swojej łączniczki Natalii (Karolina Gruszka), której przekazuje rolkę z filmem. Fotografie, które docierają do Londynu i Waszyngtonu, wywołują alarm. Płk. Hayes (Marek Barbasiewicz), szef Agencji Bezpieczeństwa Armii, ostrzega prezydenta Franklina D. Roosevelta, że szpiedzy radzieccy działający w amerykańskich laboratoriach atomowych dotarli do najważniejszych tajemnic. Z tej wiedzy korzystają też naukowcy niemieccy, którzy odczytują radzieckie depesze, przechwytywane przez nasłuch radiowy, za pomocą maszyny deszyfrującej nazywanej Aparat. Niemcy, dowiadując się, że istnienie Aparatu przestało być tajemnicą, postanawiają ewakuować maszynę z Jeleniej Góry do bezpieczniejszego miejsca w podziemiach zamku Czocha. Zostaje tam również oddelegowany Johann Jorg. W zamku o tajemnicę niezwykłego urządzenia dba Obersturmbannführer Hans Jacob Globcke (Jan Frycz), wspomagany przez bezwzględnego Matheasa Beera (Borys Szyc).