Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia obchodzone jest w Święto Wojska Polskiego i rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – wielkiego zwycięstwa nad Armią Czerwoną, które zmieniło losy wojny polsko-bolszewickiej. Wielu historyków jest zdania, że była to jedna z najważniejszych bitew w historii Europy.

fot. TVP
„1920. Wojna i miłość” (reż. Maciej Migas) to 13-odcinkowy serial historyczno-przygodowy. Opowiada o przyjaźni trzech żołnierzy z trzech zaborów i ich związków z kobietami na tle wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Polska stanęła wówczas nie tylko w obronie własnych granic, lecz także całej cywilizacji europejskiej, której zagrażała sowiecka Rosja. Akcja serialu rozpoczyna się w 1918 roku w pogrążonej chaosem Rosji, gdzie poznajemy Bronka, Władka i Józefa. Do atutów serialu należy wartka akcja, świetne zdjęcia i doborowa obsada – m.in. Danuta Stenka, Krzysztof Globisz i Jakub Wesołowski.

Wzruszający film dokumentalny „Urodziłem się w roku 1920… Jan Paweł II w Radzyminie” (reż. Piotr Kot) to wspomnienie papieskiej wizyty w miejscu, gdzie rozegrała się Bitwa Warszawska. Bardzo pragnąłem być w Radzyminie i moje marzenie się spełniło – powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas pobytu w tym mieście 13 czerwca 1999 roku. Przybywam tu z wielką wdzięcznością – kontynuował Papież, który urodził się w maju 1920 roku, gdy bolszewicy szli na Warszawę. W sercu noszę dług wdzięczności za to, co otrzymałem od tych, którzy zginęli – mówił Jan Paweł II, który przyjechał do Radzymina, by oddać hołd bohaterom wojny polsko-rosyjskiej. Na spotkanie z Papieżem przybyło 17 żyjących wówczas kombatantów.