Dzień bezpiecznego kierowcy

W tym roku przypada 10. rocznica ogłoszenia 25 lipca Dniem Bezpiecznego Kierowcy. Data ta została wybrana nieprzypadkowo, bowiem 25 lipca to zarazem dzień świętego Krzysztofa, patrona kierowców. W okresie wakacyjnym, kiedy ruch na drogach jest znacznie wzmożony i wzrasta liczba wypadków, szczególnie warto pamiętać o zasadach ostrożnej i bezpiecznej jazdy.

(fot. TVP)
Zrealizowany przez Joannę Nowińską cykl Lato za kierownicą przedstawia różne zagadnienia związane z kwestią bezpieczeństwa na drogach, takie jak np. udzielanie pierwszej pomocy osobom pokrzywdzonym w wypadkach drogowych, planowane inwestycje drogowe, przepisy dotyczące przewozu przyczep kempingowych, ubezpieczenia i ochrona prawna podczas zagranicznych podróży samochodem, informacje o niebezpiecznych odcinkach dróg i wiele innych.

Kultowy już serial Stanisława Barei Zmiennicy to komedia obyczajowa w odcinkach, pełna zabawnych obserwacji życiowych. Młoda dziewczyna (w tej roli rewelacyjna Ewa Błaszczyk) w przebraniu mężczyzny zatrudnia się jako kierowca w Miejskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym. Tylko w ten sposób mogła zrealizować swoje marzenie – otrzymać taksówkę i ze swoim zmiennikiem jeździć po Warszawie. Świat zza szyb „taryfy” wygląda czasem śmiesznie, czasem groteskowo, a niekiedy tragikomicznie.