Szczyt NATO w Warszawie

W dniach 8-9 lipca 2016 r. Warszawa stanie się areną polityki międzynarodowej na najwyższym szczeblu –do stolicy zjadą przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. To ważne wydarzenie to dobra okazja, by poszerzyć wiedzę o założeniach i funkcjonowaniu NATO.

fot. TVP
Cennym źródłem informacji na temat Sojuszu jest cykl dokumentalny NATO bez ograniczeń, zrealizowany przez Rafała Rastawickiego. W każdym odcinku przedstawiany jest inny aspekt działania NATO. Autorzy programu poruszają problemy związane m.in. z modernizacją armii, naszą obecnością w Kwaterze Głównej Paktu i dowództwach sojuszu, obsadzaniem stanowisk w poszczególnych dowództwach, udziałem Polaków w pracach NATO i wiele innych.

Film dokumentalny Jolanty Pieńkowskiej i Piotra Kraśki Operacja Samum opowiada o jednej z najbardziej niezwykłych operacji wywiadowczych w dziejach polskich służb specjalnych. Operacja polegała na wykradzeniu z Iraku w roku 1990 amerykańskich oficerów wywiadu. Efektem tych działań były ułatwienia w naszych staraniach o przystąpienie do NATO, a także redukcja polskiego zadłużenia wobec USA.

Z kolei film Operacja Samum (reż. Władysław Pasikowski) to fabularna wariacja na temat tych wydarzeń. Wybucha wojna między Irakiem i Kuwejtem. Wszyscy obcokrajowcy opuszczają Irak. Paweł, młody polski inżynier, zostaje zatrzymany przez irackie służby bezpieczeństwa za kontakty z amerykańską agentką. Jego ojciec, as polskiego wywiadu, postanawia pomóc synowi i na własną rękę wyrusza do Iraku. Tam prosi o pomoc swojego przyjaciela, rezydenta polskiego wywiadu w tym kraju. Nie wie, że jego przyjaciel ma za zadanie wywieźć z Iraku spalonych agentów amerykańskich…