Dzień Ojca

Dzień Ojca – święto może nie tak popularne i powszechnie obchodzone jak Dzień Matki, ale to na pewno wspaniała okazja, by podziękować ojcom za troskę i czas, jaki nam poświęcili w dzieciństwie – i poświęcają do dziś. Bo na kogo jak na kogo, ale na tatę zawsze można liczyć!

fot. TVP
Wartka akcja i rzadko poruszany w naszej kinematografii problem walki ojca o dziecko – to tylko niektóre czynniki, które złożyły się na sukces filmu Tato (reż. Maciej Ślesicki). Główny bohater o prawo opieki nad dzieckiem musi walczyć nie tylko z chorą psychicznie żoną i despotyczną teściową, ale także z systemem mającym za sobą policję i przekonanie, że dziecko może rozwijać się prawidłowo tylko pod opieką kobiety. Przegrywa sprawę, chociaż udowadnia przed sądem, że jego żona jest niepoczytalna. Dochodzi do przekonania, że na drodze prawnej nic już nie osiągnie i musi działać z pominięciem prawa. Porywa własną córkę i dopiero wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty...

Tylko tato (reż. Lidia Duda) to telenowela dokumentalna zrealizowana w 2003 roku, ukazująca losy ojców samotnie wychowujących dzieci. Wdowcy, rozwodnicy, żyjący w separacji… Jedni świetnie dają sobie radę z dziećmi i ze sprawami dnia codziennego, inni wręcz odwrotnie – potrzebują pomocy i wsparcia. Bohaterami cyklu są m.in. Jerzy, mieszkaniec popegeerowskiej wsi, bezdomny Tadeusz czy niepełnosprawny Henryk, który po śmierci żony został sam z dwójką dzieci.