Międzynarodowy Dzień Krwiodawcy

Międzynarodowy Dzień Krwiodawcy, ang. World Blood Donor Day – święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone 14 czerwca, czyli w dzień urodzin Karla Landsteinera, austriackiego lekarza patologa i immunologa, laureata nagrody Nobla i odkrywcy podziału na grupy krwi. Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne. Liczba dawców krwi na świecie wciąż rośnie, a dzięki temu lekarze mogą ratować coraz więcej ludzkich istnień.

fot. TVP
Bohaterami serialu Na sygnale (reż. K. Kasior i L. Korusiewicz) są Wiktor, Piotr i Adam – lekarz i dwaj ratownicy medyczni ze stacji ratownictwa w Leśnej Górze. Już od pierwszego odcinka medycy nie mają chwili wytchnienia. Załoga zostaje wezwana do mężczyzny, który chce popełnić samobójstwo i grozi, że skoczy z tarasu jedenastopiętrowego budynku. Okazuje się, że pacjent ratowników miał własną firmę i wpadł w depresję po tym, jak zbankrutował, a jego mieszkanie zajął komornik. Wiktor przekonuje w końcu desperata do zejścia z tarasu, opowiadając o własnym cierpieniu po śmierci żony. Jednak pacjent nadal nie jest bezpieczny. Mężczyzna dostaje nagle zawału serca i ratownicy muszą przystąpić do akcji reanimacyjnej…

Ideę krwiodawstwa przybliża jeden z odcinków cyklicznej audycji dla młodzieży Raj, zatytułowany Krewniacy. Program przedstawia historie konkretnych osób, które zdecydowały się zostać dawcami krwi, a także wyjaśnia różnego rodzaju wątpliwości, związane z krwiodawstwem – kto może zostać dawcą, jak wygląda proces oddawania krwi, jak się do niego przygotować itd.