Zakończenie II wojny światowej

8 maja 1945 roku zakończył się największy i najbardziej krwawy konflikt w historii – II wojna światowa. Tego dnia, w Berlinie, został podpisany akt kapitulacji hitlerowskich Niemiec. Jako że wydarzenie to miało miejsce późnym wieczorem, ok. godziny 23.00 czasu europejskiego (czyli w Moskwie było już po północy), to w krajach byłego Związku Radzieckiego za datę zakończenia wojny przyjmuje się 9 maja.

fot. TVP
Serial Polskie drogi (reż. Janusz Morgenstern) to wielokrotnie nagradzany, jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Epicka, wielowątkowa opowieść o losach Polaków w czasach II wojny światowej. Wojnę pokazano z punktu widzenia dwóch głównych bohaterów – porucznika Władysława Niwińskiego i Leona Kurasia – drobnego cwaniaka, niepozbawionego jednak znamion heroizmu. Autorzy serialu starali się pokazać dzień powszedni okupacji hitlerowskiej w Polsce.

Czas honoru (reż. Michał Rosa i in.) to zrealizowany współcześnie i z wielkim rozmachem serial o młodych Polakach, których wybuch wojny zastał u progu dorosłości. Byli młodzi, pełni energii, zapału i wiary. Pięknie żyli i pięknie ginęli – dumnie i z godnością. Wiosną 1941 r. grupa przeszkolonych w Anglii polskich żołnierzy została zrzucona na teren okupowanej Polski. Mieli tu przeprowadzać akcje dywersyjne. W serialu poznajemy ich losy wojenne i powojenne, kiedy stali się „żołnierzami wyklętymi”.