Dzień Ziemi

Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi to święto mające na celu propagowanie wiedzy o naszej planecie, uwrażliwienie na sprawy ekologii, dbałości o środowisko naturalne i ochrony dzikiej przyrody. W dobie wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza i gwałtownych zmian klimatycznych, szczególnie dobitnie należy powtarzać, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i mamy obowiązek o nią dbać.

fot. TVP
Serial dokumentalny 100 tysięcy bocianów (reż. Marcin Krzyżański) to cykl pokazujący polską przyrodę, prezentujący jej różnorodność i bogactwo, jednocześnie promujący i inicjujący konkretne działania dla jej ochrony. Skierowany jest do wszystkich zainteresowanych przyrodą. Znajdą w nim coś dla siebie zarówno najmłodsi widzowie, jak i ich rodzice. Tytuł cyklu nawiązuje do liczby bocianów, które co wiosnę przylatują do Polski na lęgi. Czyni to z nas prawdziwą, europejską bocianią potęgę. Wraz z wilkami, rysiami czy żubrami bociany tworzą obraz polskiej dzikiej przyrody. To właśnie w naszym kraju ocalały obszary takie jak Puszcza Białowieska, Dolina Biebrzy, Dolina Środkowej Wisły, świadczące o niegdysiejszym wyglądzie Europy. Takich miejsc na próżno już szukać na zachodzie kontynentu.

Cykl Tętno pierwotnej puszczy w reżyserii Barbary i Jana Walenciaków opowiada o Puszczy Białowieskiej – ostatniej pozostałości europejskich lasów niżowych. Tutaj zaobserwować możemy nieprzerwany cykl wzrostu, śmierci, zaniku i odradzania się organizmów. Jedyne miejsce na świecie, gdzie ciągle jeszcze żubr żyje wespół z łosiem, rysiem, dzikiem, jeleniem czy bobrem. Kto zobaczy ten las, zobaczy Europę taką jaka istniała przed tysiącami lat. Pięcioodcinkowy serial, z którego każda część poświęcona jest odrębnemu problemowi ekologicznemu.

Saga prastarej puszczy to autorska seria fabularyzowanych opowieści przyrodniczych autorstwa Bożeny i Jana Walencików. To pierwsza taka próba stworzenia fabularyzowanego serialu o przyrodzie, z właściwą dla fabuły dramaturgią. Przyroda traktowana jest w nim nie przedmiotowo, lecz podmiotowo, a każdy z filmów opowiada o losach jednego, konkretnego osobnika ze świata zwierząt, zamieszkujących ostatnią już z pierwotnych puszcz Europy – Puszczę Białowieską. Na potrzeby serialu, którego produkcja trwała kilka lat, autorzy, znakomici dokumentaliści, stworzyli unikalną hodowlę zwierząt – bohaterów Sagi. Muzykę do całej serii skomponował Michał Lorenc.