Dzień radia

11 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Radia, święto mające na celu podkreślenie roli radia w codziennym życiu społeczeństwa.

fot. TVP
Data ta nawiązuje do uchwalenia „Opinii zarządu Stowarzyszenia Radiotechników Polskich w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej” z 11 kwietnia 1923 roku, który to dokument stworzył podwaliny powstania polskiej radiofonii. Pierwsza audycja radiowa została nadana z rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie 1 lutego 1925.

Dla uczczenia 80. rocznicy Polskiego Radia, Telewizja Polska zrealizowała widowisko Wielkie, większe, największe – 80 lat Polskiego radia (reż. B. Pawica). Ten jubileuszowy koncert składał się z największych przebojów 80-lecia, wybranych przez słuchaczy radiowej Jedynki, w wykonaniu czołowych polskich artystów. Udział wzięli m.in.: Maryla Rodowicz, Zbigniew Kurtycz, zespół Budka suflera, Grażyna Łobaszewska, Paweł Kukiz z zespołem Piersi i inni.

Dzieje Polskiego Radia, od powstania aż do lat 90., prezentuje cykl dokumentalny Historia Polskiego Radia (reż. J. Sosiński) . Narratorem i główną postacią audycji jest profesor doktor habilitowany Maciej Józef Kwiatkowski, wieloletni pracownik Polskiego Radia. Audycję ilustrują archiwalne materiały filmowe i fotografie.