Rocznica katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem

10 kwietnia 2010 roku doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof lotniczych w historii Polski. Podczas próby lądowania na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem rozbił się rządowy samolot Tu-154.

fot. TVP
Na pokładzie maszyny znajdował się prezydent Lech Kaczyński z małżonką, a także 94 inne osoby, w tym wielu znanych polityków, wojskowych i rodzin ofiar katyńskich. Polska delegacja leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni dokonanej na polskich oficerach w 1940 roku.

Film Moniki Sieradzkiej Smoleński lot to zapis osobistego dramatu osób, które straciły w katastrofie swoich bliskich. Ekipa TVP podróżuje z bohaterami do miejsc, w których rozegrały się te tragiczne wydarzenia. Tym samym przypominamy coś, co często ginie w gorącej atmosferze debaty o smoleńskiej tragedii – główny cel podróży Prezydenta RP wraz z delegacją, którym było upamiętnienie ofiar stalinowskiej zbrodni. Cierpienie rodzin, które chciałyby żałobę przeżywać w spokoju, zadumie i godności, kontrastuje z polityczną wojną, jaka wybuchła wokół okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu. Film podsumowuje również aktualny stan wiedzy o przyczynach smoleńskiej katastrofy. Krytyczne momenty feralnego lotu widzowie TVP prześledzą razem z doświadczonymi, polskimi oraz rosyjskimi lotnikami i ekspertami.

Powstały w rok po tragedii film dokumentalny Pawła Nowackiego Dies Luctus – dni żałoby, dni smutku ma za zadanie odtworzenie emocji jakie towarzyszyły Polakom w dniach bezpośrednio po katastrofie. Ramy czasowe obejmują wydarzenia od 10 kwietnia do 22 kwietnia 2010 roku, czyli dnia przylotu ostatnich trumien z ciałami ofiar katastrofy z Moskwy. Film pozbawiony jest zupełnie komentarza współczesnego, mówić mają wyłącznie poruszające obrazy zarejestrowane w tamtych dniach. Jedyne sekwencje filmu dogrywane współcześnie to dwie końcowe etiudy operatorskie opisujące dwa miejsca pochówku ofiar katastrofy: pomnik na warszawskich Powązkach oraz sarkofag pary prezydenckiej w krypcie na Wawelu.