Rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia 2005 roku, po długiej walce z chorobą, zmarł papież Jan Paweł II. Dla milionów katolików na świecie była to jedna z najwybitniejszych postaci z historii najnowszej.

fot. TVP
Karol Wojtyła, często nazywany „Pielgrzymem miłości”, w czasie swojego pontyfikatu odwiedził przeszło sto krajów, spotykał się z najważniejszymi przywódcami państw i innych religii, działając na rzecz pokoju i pojednania. Nie do przecenienia była też jego rola w procesie zmian politycznych w Europie Wschodniej. Sześć lat po śmierci beatyfikowany, a w 2014 roku został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.

Film Jan Paweł II. Święty uśmiechnięty (reż. P. Kot) bez lektorskiego komentarza przypomina najważniejsze, często nieznane widzom, najbardziej radosne wypowiedzi Jana Pawła II podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Pomimo upływającego czasu są to słowa wciąż aktualne. Film przedstawia wyjątkowy portret Jana Pawła II, papieża, który był autorytetem dla ludzi i pozostawił trwały ślad we współczesnej historii. Zapis słów Papieża Polaka daje nam możliwość obcowania z Janem Pawłem II, z osobistym tonem jego wypowiedzi, a przede wszystkim z tymi wzniosłymi i radosnymi chwilami, które mogliśmy dzięki niemu przeżyć.

Obraz Krzysztofa Tadeja Nieznane życie Jana Pawła II przedstawia fascynujące wspomnienia dotyczące życia Jana Pawła II. Bohaterowie filmu opowiadają o nieznanych wydarzeniach pontyfikatu. W filmie wypowiadają się osoby, które bardzo dobrze znały Ojca Świętego: Renato Buzzonetti osobisty lekarz Jana Pawła II, Francesco Masella - opiekun apartamentów Jana Pawła II, Arturo Mari osobisty fotograf papieski, Grzegorz Gałązka słynny fotograf, autor ponad miliona zdjęć Jana Pawła II, ks. kard. Tarcisio Bertone Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, a także osobiści sekretarze Ojca Świętego: kard. Stanisław Dziwisz i ks. abp Mieczysław Mokrzycki.