Wielkanoc

W tym roku Święta Wielkanocne przypadają dość wcześnie, bo już 27 i 28 marca. To najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest bardzo obecne w polskiej kulturze i tradycji.

fot. TVP
Magazyn Wielkanoc z cyklu: Smak tradycji spróbuje odpowiedzieć na pytania: dlaczego na Wielkanoc malujemy pisanki, pieczemy baby i mazurki? Dlaczego przed świątecznym śniadaniem należało zjeść laskę chrzanu? Na czym polegają odchodzące w zapomnienie tradycje, np. przywołówki czy wielkanocne Turki? Co chrześcijańskie święto Zmartwychwstania Pańskiego ma wspólnego ze starosłowiańskim wiosennym Jarym Świętem? I dlaczego dla Polaków Wielkanoc była przez wieki świętem narodowej wolności i wiary w sprawiedliwość?

Autorzy reportażu Wielkanocne tradycje zaprezentują z kolei, jak celebruje się Wielkanoc na Warmii i Mazurach. To region Polski, w którym istnieją obok siebie największe polskie Kościoły: katolicki, prawosławny i ewangelicki, żyją tu wyznawcy Kościoła staroobrzędowego, silna jest także lokalna tradycja. Dowiadujemy się, jak wyglądały, w większości już zanikające, obyczaje wywodzące się z tradycji ludowej.

Audycja poetycko-muzyczna Jesteś, który jesteś (reż. G. Sadurski), została przygotowana z okazji Roku Milenijnego. Wielkopostne i wielkanocne pieśni i piosenki religijne w nowych aranżacjach wykonują czołowi polscy artyści, m.in. Stanisław Sojka, Anna Maria Jopek, Grażyna Łobaszewska i Natalia Kukulska. Utwory przeplatane są wierszami Romana Brandstaettera w recytacji Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej i Wiesława Komasy.