Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

fot. TVP
27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.

Brancz to autorski spektakl Juliusza Machulskiego. W tej komedii obyczajowej autor celnie portretuje współczesną polską rodzinę trzypokoleniową. Podczas spotkania w hotelowej restauracji z okazji wielkanocnego brunchu dochodzi do zderzenia różnych wartości i postaw, tradycyjnego i nowoczesnego światopoglądu. Każdy z bohaterów ma inna wizję rodzinnego szczęścia, a nawet inną wizję serwowanej kuchni: dla jednych spełnieniem są ostrygi i sushi, dla drugich klopsiki... Czy zwycięży tradycyjne myślenie o rodzinnym obiedzie czy nowy model rodzinnego świętowania przy hotelowym branczu?

Spektakl Bezdech (reż. A. Bart) opowiada z pozoru prostą historię. Otóż w jednym z barów w Warszawie pojawia się niespodziewanie światowej sławy polski reżyser, który od wielu lat mieszka i tworzy filmy w Hollywood. Dlaczego wcześniej nie wrócił z emigracji? Jak sam mówi najpierw nie mógł, a potem nie chciał. Zostaje natychmiast rozpoznany, sam też szuka dawnych kontaktów, spotyka się z ojcem (który jest już w takim stanie, że go nie rozpoznaje, choć prowadzi z nim rozmowę). Odwiedza kobietę, która jest matką jego syna, próbuje nawiązać rozmowę z nim samym. Spotyka się z nawet z Tadeuszem Konwickim.