Dzień Kobiet

8 marca w wielu krajach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Wprawdzie w Polsce dzień ten nie jest teraz tak hucznie świętowany jak za czasów PRL, ale wciąż jest miłą okazją, by obdarować bliskie sobie kobiety i dziewczyny upominkiem albo kwiatkiem.

fot. TVP
Historię obchodów tego dnia przybliża film dokumentalny Ewy Pytki pt. Dzień Kobiet. Pierwsze wzmianki o specjalnym święcie dla kobiet odnajdujemy w starożytności. Geneza Dnia Kobiet nie sięga jednak tak daleko. W USA po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w dniu 20 lutego 1909 roku. Dzień Kobiet jako święto międzynarodowe zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a inicjatywę tę zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w sierpniu 1910 roku.

Trudne relacje między kobietami w rodzinie przedstawia film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze Plac Zbawiciela. Młode małżeństwo z dwójką dzieci ma wkrótce odebrać klucze do własnego mieszkania. Ponieważ przeznaczyli na to wszystkie pieniądze, muszą oszczędzać. Rezygnują z samodzielności i wynajmowanego mieszkania, przenosząc się do matki chłopaka. Dramat rozpoczyna się, gdy wychodzi na jaw, że developer zbankrutował. Teraz młodzi nie tylko stracili wszystkie pieniądze, nie mają szans na własne mieszkanie, ale popadają w kolosalne długi... Krytycy i publiczność zgodnie uznali Plac Zbawiciela za jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat.