5-lecie TVP Seriale

W grudniu 2015 roku przypada piąta rocznica powstania kanału TVP Seriale.

fot.TVP
Stacja prezentująca najnowsze produkcje TVP, ale także sięgające po stare, sprawdzone tytuły, cieszy się dużą popularnością wśród widzów. Z jubileuszem TVP Seriale zbiegają się także rocznice powstania kilku kultowych seriali.

10 lat temu wyemitowano pierwszy odcinek policyjno-sensacyjnego serialu Pitbull (reż. P. Vega). Główni bohaterowie to oficerzy z Wydziału Zabójstw. Akcja rozgrywa się we współczesnej Warszawie, a wszystkie wątki miały swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Serial przedstawia nie tylko niezwykle skomplikowane śledztwa prowadzone przez stołecznych policjantów, ale także ukazuje ich życie prywatne. Telewidzowie mogą się przekonać, że często płacą oni wysoką cenę za próbę pogodzenia życia prywatnego z zawodem.

W grudniu 1975 roku miał swoją premierę serial Dyrektorzy (reż. Z. Chmielewski) Akcja serialu toczy się w bliżej nieumiejscowionym zakładzie produkcyjnym Fabel, obejmując okres od roku 1957 do 1972. Bohaterami kolejnych odcinków są dyrektorzy tego zakładu. Ich działalność, niepozbawiona błędów, została ukazana na szerokim tle przemian społeczno-obyczajowych zachodzących w kraju, w ścisłym powiązaniu z wysiłkami produkcyjnymi załogi zakładu i nastrojami panującymi wśród personelu technicznego.

Grudzień 2015 r. to również jubileusz 35-lecia powstania serialu Królowa Bona (reż. J. Majewski) z niezapomnianą kreacją Aleksandry Śląskiej w roli tytułowej. Serial ten, skonstruowany w postaci wielkiego fresku historycznego, przedstawia obraz Polski w pierwszej połowie wieku XVI. Bona Sforza d'Aragona, księżniczka Mediolanu i Bari, wyrusza w podróż do Polski, by zasiąść na królewskim tronie jako druga żona Zygmunta I Jagiellona. Królowa pragnie zapewnić Zygmuntowi męskiego potomka, który umocniłby ciągłość dynastii.