Oferta świąteczna

W zbiorach TVP znajduje się niezliczona ilość filmów, seriali i audycji o charakterze świątecznym dla widzów w każdym wieku.

fot.TVP
Z tak bogatej oferty aż trudno coś wybrać! Dla najmłodszych polecamy film Igora Mołodeckiego Gdzie jesteś, święty Mikołaju? To wzruszająca opowieść o empatii i przyjaźni. Mała Ania, która sama przestała wierzyć w świętego Mikołaja, postanawia przebrać się za brodatego świętego i podarować biednemu chłopcu z sąsiedztwa trzy swoje zabawki – po jednej za każdą minioną Wigilię bez prezentu gwiazdkowego. Okazuje się jednak, że chłopczyk ma już cztery lata, powinien więc dostać cztery podarki. Tym czwartym, najcenniejszym, będzie jednak zdobycie prawdziwej przyjaciółki, jaką okaże się Ania.

Żółty szalik (reż. J. Morgenstern) to pełna humoru i ciepła tragikomiczna opowieść wigilijna. Głównym bohaterem filmu jest mężczyzna w średnim wieku, dyrektor firmy. Od lat uzależniony od alkoholu, nie potrafi już normalnie egzystować bez porannej szklanki koniaku. Dzień przed Wigilią upływa mu niezwykle intensywnie. Najpierw narada w firmie, potem spotkania w restauracji z synem, następnie z byłą żoną i wreszcie z obecną towarzyszką życia, która ciągle wierzy, że jej wybranek kiedyś przestanie pić. Jako prezent świąteczny syn ofiarowuje bohaterowi żółty szalik. Ten upominek to coś w rodzaju talizmanu, który mężczyzna co pewien czas dostaje od bliskich i za każdym razem gubi. Czy tak będzie i tym razem…?

W ciepły świąteczny nastrój wprowadza pogodny film Janusza Kondratiuka Noc świętego Mikołaja. To przewrotna historia o dwóch kryminalistach, którzy wydostają się z więzienia na jednodniową przepustkę, by spełnić dobry uczynek: w przebraniu Św. Mikołaja i Anioła wręczyć prezenty dzieciom z Domu Dziecka. Jednak tak naprawdę mają na wolności do załatwienia zupełnie coś innego… Bohaterowie wplątują się w ciąg zabawnych przygód, które coraz bardziej oddalają ich od spełnienia powierzonej misji. W końcu jednak, pod wpływem świątecznego nastroju, górę bierze poczucie obowiązku. Zabawna, nostalgiczna opowieść o tym, jak nawet w najbardziej zatwardziałych sercach rodzą się ludzkie uczucia.