250-lecie Teatru Narodowego

W tym roku Teatr Narodowy świętuje swoje 250-lecie. Telewizja Polska objęła patronat medialny nad obchodami tego niecodziennego jubileuszu.

fot.TVP
W tym roku Teatr Narodowy świętuje swoje 250-lecie. Telewizja Polska objęła patronat medialny nad obchodami tego niecodziennego jubileuszu. Z tej okazji przypominamy doskonałe spektakle przygotowane przez TVP. W swojej adaptacji opery Wojciecha Bogusławskiego Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale, Olga Lipińska przedstawiła swoją prawdopodobną wersję prapremiery, która odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie, w marcu 1794 roku. Przedstawienie rozgrywa się w dwóch planach: na scenie oraz na widowni, gdzie warszawska publiczność odbiera żywiołowo popisy aktorskie. W spektaklu pojawia się także postać W. Bogusławskiego oceniającego zza kulis grę aktorów i jednocześnie grającego rolę Studenta Bardosa. Miłosne perypetie bohaterów oraz tytułowy „cud" bawią publiczność, a ogromne emocje wzbudza tekst pełen aluzji do ówczesnej sytuacji politycznej Polski.
Warta przypomnienia jest zrealizowana przez Adama Hanuszkiewicza adaptacja sztuki Trzy po trzy Aleksandra Fredry, dzieła należącego do klasyki polskiej literatury pamiętnikarskiej. Telewizyjna wersja spektaklu, który miał swoją premierę w warszawskim Teatrze Narodowym, zrealizowana została w dużej części w plenerach. Gawędziarskie, liryczne i pełne humoru wspomnienia z młodości, z lat kampanii napoleońskiej i żołnierskiego życia, przeplatają się z poważnymi refleksjami o wojnie, własnej twórczości, czasie, pamięci, przemijaniu i szczęściu. Przywołane wspomnieniami sceny z życia narratora uzupełniają fragmenty jego sztuk (m.in. „Ślubów panieńskich" i „Pierwszej lepszej"), wiersze i pieśni żołnierskie.