Życia nie można zmarnować

Film dokumentalny

(fot. Krzysztof Tadej)
  • Opis
  • Obsada
  • Rok: 2015
  • Czas trwania: 54'04''

Film dokumentalny Życia nie można zmarnować, to opowieść o dwóch polskich zakonnikach, zamordowanych w Peru w 1991 roku. Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, franciszkanie konwentualni w chwili zabójstwa mieli 31 i 33 lata. Film pokazuje ich życie i działalność. Został zrealizowany przez ekipę TVP w peruwiańskich Andach i w Polsce.

Ojciec Zbigniew Strzałkowski i ojciec Michał Tomaszek zostali zastrzeleni przez członków komunistycznej organizacji Świetlisty Szlak. Zostaną beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. Będą pierwszymi polskich misjonarzami – męczennikami.

W filmie widzowie zobaczą m. in. wypowiedzi ostatniego świadka porwania polskich zakonników – siostry zakonnej Berty Hernandez, a także Luisa Bambarena, emerytowanego biskupa, który zaprosił do Peru polskich zakonników również mieszkańców Pariacoto i polskich misjonarzy obecnie tam pracujących. W Polsce zostały nagrane rozmowy z rodzinami męczenników, w tym z mamą Zbigniewa Strzałkowskiego, która od wielu lat nie chciała się wypowiadać o tych dramatycznych wydarzeniach.

Zdjęcia filmowe w Peru, ekipa TVP, realizowała w Limie, Chimbote, w Barrance nad Oceanem Spokojnym i w parafii Pariacoto. Pariacoto to obecnie miasteczko, w którym mieszka 2 tys. osób, natomiast teren parafii to 73 wsie znajdujące się w peruwiańskich Andach.

Film mówi także o efektach pracy pierwszych polskich misjonarzy – męczenników. Przed kamerami wypowiadają się osoby, które zmieniły swoje życie pod wpływem polskich męczenników, m.in. o. Dariusz Mazurek, który po zamordowaniu zakonników postanowił wstąpić do zakonu i obecnie jest misjonarzem w Peru. Pomimo, że od śmierci o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego minęły 24 lata, dzięki filmowi poznamy Peruwiańczków, którzy każdego dnia dziękują za pracę zamordowanych Polaków.

Piękna muzyka, piękne zdjęcia, wzruszające wspomnienia, biało-czerwona flaga daleko od Polski i duma z bycia Polakiem. Taki jest to film.

Obraz, zdobył w czerwcu 2016 r., nagrodę za najlepszy katolicki film dokumentalny świata, przyznawaną przez jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich Mirabile dictu w Rzymie. O tę prestiżową nagrodę, nazywaną Watykańskim Oscarem, rywalizowało w tym roku, ponad tysiąc filmów z całego świata. Po raz pierwszy w historii, otrzymał ją film z Polski. Festiwal odbywa się pod patronatem Papieskiej Rady do Spraw Kultury.

  • Nagrody:
  • Oscary Watykanu. Nagroda za najlepszy katolicki film dokumentalny świata - Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich Mirabile dictu w Rzymie 2016

Podobne filmy

Światowe Dni Młodzieży: Kolory - najważniejsze słowa Papieża Franciszka do młodych

Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku w Polsce, były historycznym i niezwykle ważnym wydarzeniem ostatnich lat.

Chrześcijanie w Syrii

Poruszający obraz losów syryjskich chrześcijan. Kamera Telewizji Polskiej, zagląda w Aleppo do ich zniszczonych wojną domów i kościołów. Pokazuje jak wielką moc daje ludziom wiara, by trwać mimo głodu i strachu, by modlić się...

Historia Zmartwychwstania

Wielka Sobota to szczególny dzień, dzień wyciszenia, poszukiwania ukojenia każdego bólu. Wówczas większość z nas chce oderwać się od codziennych obowiązków i częściej niż zwykle myśli o sensie życia, o drodze którą wybraliśmy i...