Konkurs Chopinowski, to wielkie święto dla melomanów z całego świata.

Pierwsza połowa października to wielkie święto dla melomanów z całego świata. Raz na pięć lat w Warszawie odbywa się jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych pianistów – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Miłośnicy muzyki – zarówno poważnej, jak i tej bardziej nowoczesnej – również znajdą coś dla siebie w ofercie TVP.

(fot. TVP)
Wybitnemu polskiemu pianiście poświęcony jest film Bruno Monsaingeon Piotr Anderszewski. Podróżujący fortepian. Jest to film muzyczny i zarazem film drogi. Piotr Anderszewski podróżuje przez Europę Zachodnią i Węgry, skąd pochodzi jego rodzina, by w końcu, w grudniu 2007 roku, dotrzeć do Warszawy, gdzie czeka go seria koncertów. Dla artysty to podróż we własną przeszłość, do krainy dzieciństwa, dla widzów zaś – przygoda w towarzystwie niezwykłej osobowości. Repertuar muzyczny przygotowany specjalnie na tę podróż pochodzi zarówno z prób, jak i z koncertów wykonywanych przez Anderszewskiego. Całość przeplatają jego komentarze, w których pianista przedstawia swój indywidualny punkt widzenia na świat muzyki oraz życie.

Urszula Dudziak. Życie jest piękne w reżyserii Beaty Postnikoff to film dokumentalny o legendzie polskiego i światowego jazzu, o wokalistce oryginalnej i niepowtarzalnej. Film opowiada o początkach jej kariery, o rodzinie i przyjaciołach, gwiazdach, z którymi występowała na scenie (a byli wśród nich artyści tej klasy, co Bobby McFerrin, Herbie Hancock czy Sting), Ameryce i powrocie do Polski. Urszula Dudziak szczerze opowiada o swoich związkach z mężczyznami – małżeństwie z jazzmanem Michałem Urbaniakiem, a także o tragicznie zakończonej przyjaźni z pisarzem Jerzym Kosińskim.