1 września – 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

W związku z przypadającą 1 września 76. rocznicą wybuchu II wojny światowej, w ofercie Biura Handlu TVP znajdują się liczne tytuły o tematyce nawiązującej do tego największego i najbardziej krwawego konfliktu w dziejach ludzkości.

(fot.TVP)

Ciekawą propozycją jest przejmujący film fabularny Michała Kwiecińskiego „Jutro idziemy do kina”. Prostymi środkami, bez zbędnego patosu i taniego sentymentalizmu, twórcy filmu ukazali – na przykładzie losów trzech przyjaciół, maturzystów z 1938 r. – tragiczne losy pokolenia ówczesnych dwudziestolatków. Ludziom tym, urodzonym już w świeżo odzyskanej ojczyźnie, wojna odebrała u progu dorosłości przyszłość, nadzieję, bliskich, cały dobytek, szanse na normalne życie, a bardzo często w ogóle życia pozbawiła. Z trzydziestu osób klasy maturalnej, do której uczęszczali bohaterowie, dwadzieścia nie przeżyło wojny, a kilka zostało skazanych na śmierć.

Jednemu z największych osiągnięć polskiego wywiadu w czasie II wojny światowej poświęcony jest film dokumentalny Andrzeja Tomczaka pt. „Tajemnice Enigmy”. To dzięki pracy polskich naukowców, którzy złamali kod maszyny szyfrującej – Enigmy – Anglicy i Amerykanie przez całą wojnę mogli odczytywać setki tysięcy tajnych depesz niemieckich. Wiadomości pochodzące z rozszyfrowanych depesz pomogły aliantom wygrać wiele ważnych bitew. Po wojnie historia łamania szyfrów Enigmy przez kilkadziesiąt lat jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Później zaś staje się powodem międzynarodowych ostrych sporów, skandali i pomówień.