Aż cztery produkcje TVP w finale prestiżowego 58. konkursu New York Festivals World’s Best Tv & Films 2015

„Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, „Granatowy zeszyt” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej - Kurczuk „Portrety wojenne” w reżyserii Cezarego Ibera, Rafała Skalskiego, Tomasza Matuszczaka, oraz „Obietnica dzieciństwa” w reżyserii Ryszarda Kaczyńskiego i Piotra Morawskiego –znalazły się jako jedyne polskie produkcje w finale prestiżowego konkursu programów telewizyjnych – New York Festivals 2015.

fot. TVP
Założony w 1957 The New York Festivals prowadzi sześć międzynarodowych konkursów: „Film i wideo”, „Produkcje telewizyjne”, „Produkcje radiowe”, „Reklama telewizyjna i radiowa”, „Reklama prasowa” oraz „Reklama interaktywna”.

Ogłoszenie zdobywców nagród: Wielkiego Trofeum oraz Złotego, Srebrnego i Brązowego Medalu, odbędzie się 14 kwietnia na uroczystej gali w Las Vegas.

Filmy startują w kategorii „dokumentalne”: „Kabaret śmierci”; „biografie / profile”: „Granatowy zeszyt” „historia i społeczeństwo”: „Portrety wojenne” oraz „kwestie społeczne”: „Obietnica dzieciństwa”.

W ścisłym finale, obok filmów TVP, znalazły się min. produkcje TVE, ABC News, Discovery Channel, CTV, WDR, BBC, CBC, ORF, ZDF, CNN, CBS, HBO i NHK. Ogółem, filmy z 50 krajów świata.

„Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu Pr. 2 TVP oraz Kwieciński Film Studio, jest pełnometrażowym dokumentem fabularyzowanym, opowiadającym wojenną historię artystów żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej.

Międzynarodowa premiera „Kabaretu śmierci odbędzie się w marcu w Montrealu na festiwalu Filmów o Sztuce FIPA 2015.

„Granatowy zeszyt” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej – Kurczuk wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu Pr. 2 TVP oraz Aurum Film, Taskovski Films i Lightcraft, powstał w oparciu o notatki kompozytora, które to prowadził w swoim pamiętniku, gdzie zapisywał prywatne opinie i refleksje na tematy związane z muzyką i sztuką, jak również rolą artysty we współczesnym świecie. Narrację w filmie prowadzi m.in. Leszek Możdżer, jednocześnie autor opracowania muzycznego do filmu. W dotarciu do świata artysty pomagają mu spotkania z rodziną Witolda Lutosławskiego i jego znajomymi.

„Portrety wojenne” w reżyserii Cezarego Ibera, Rafała Skalskiego, Tomasza Matuszczaka wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu Pr. 2 TVP oraz SHIPsBOY sp. z o.o. to dedykowana do młodej widowni seria dokumentalna poruszająca losy bohaterów okresu II Wojny Światowej. Seria składa się z materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami oraz sekwencji fabularyzowanych: ujęć stylizowanych na kadry komiksowe gdzie żywy aktor połączony jest ze scenografią ręcznie rysowaną przez twórców komiksowych.

„Obietnica dzieciństwa” w reżyserii Ryszarda Kaczyńskiego i Piotra Morawskiego dokument Redakcji Filmu Dokumentalnego Programu 1 TVP i Kalejdoskop Film, opowiada o losach pięciorga rodzeństwa, adoptowanego przez amerykańskie małżeństwo latem 1997 r. Kiedy w 1997 roku, para Amerykanów zgłosiła się do Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie, aby adoptować znajdujące się tam rodzeństwo, wydawało się, że dla pięciorga polskich dzieci to wielka szansa na wspaniałe życie. Wszyscy sądzili, że w USA czeka na nich dostatek, miłość i szczęśliwe dzieciństwo, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

więcej informacji o konkursie:

www.newyorkfestivals.com