Międzynarodowa premiera „Kabaretu śmierci” Andrzeja Celińskiego w Montrealu

„Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu Pr. 2 TVP oraz Kwiecinski Film Studio będzie miał międzynarodową premierę na prestiżowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu, którego 32. edycja rozpocznie się 20 marca 2015.

fot. TVP
„Kabaret śmierci” jest pełnometrażowym dokumentem fabularyzowany, opowiadającym wojenną historię artystów żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji, bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów. Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim - jak sami podkreślają - o duszę i godność. W serii fabularnie inscenizowanych epizodów, będących wierną rekonstrukcją faktów, śledzimy jak muzyka, skecz i żydowski szmonces, stają się bronią w bitwie o podtrzymanie woli życia i ducha oporu, w grających artystach i tych, którzy ich występy oglądają – wycieńczonych katorżniczą pracą i głodem współwięźniach. Film pokazuje jak funkcjonował humor i subtelne szyderstwo - czytelne dla ofiar a niezrozumiałe dla ich strażników i oprawców. „Grałem o życie” – mówi jeden z bohaterów filmu, streszczając w krótkim zdaniu istotę tego, czym były jego występy przed komendantem obozu koncentracyjnego. „Grałem tym, którzy rozstrzeliwali i grałem tym, którzy byli rozstrzeliwani...”

Symbolicznym przewodnikiem po pełnym paradoksów, nieprawdopodobnych wydarzeń i dramatycznych spięć świecie obozowych kabareciarzy, gwiazd wiedeńskich i warszawskich scen, aktorów, muzyków i popularnych przed wojną filmowców jest legendarna postać getta warszawskiego – uliczny błazen Rubinstein. W filmowej podróży docieramy do warszawskiego getta, obozów w Kurowicach, Jaktorowie, Buchenwaldzie, Theresienstadt, Auschwitz, Ravensbruck.

W roli komentatorów wydarzeń występują współcześni artyści i pisarze, którzy zgłębiali w swojej twórczości temat „sztuki za kolczastym drutem”, oraz ostatni żyjący uczestnicy i świadkowie wydarzeń.

Największy światowy i najbardziej prestiżowy festiwal filmów o sztuce FIFA potrwa do 30 marca i zaprezentuje ponad 200 filmów z całego świata.

Więcej informacji o festiwalu:
www.artfifa.com