Światem rządzi Bóg

Film dokumentalny

(fot. Krzysztof Tadej)
  • Opis
  • Obsada
  • Rok: 2014
  • Czas trwania: 53'
  • Rozdzielczość: HD

Film dokumentalny o ojcu Jerzym Tomzińskim, jednym z najbardziej fascynujących ludzi Kościoła katolickiego w Polsce. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II, spotykał się z papieżami: Piusem XII, Janem XXIII, Pawłem VI, Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Rozmawiał z jednym z najbardziej znanych zakonników świata - świętym ojcem Pio. To człowiek legenda. Najstarszy zakonnik na Jasnej Górze. Dwukrotny generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Trzykrotnie był przeorem klasztoru paulinów na Jasnej Górze. Jest osobą obdarzoną wyjątkowym poczuciem humoru. W filmie opowiada o dramatycznych losach Jasnej Góry w czasie II wojny światowej, gdy istniało realne zagrożenie zbombardowania klasztoru przez Niemców. W 1945 r. przyjmował w jasnogórskim klasztorze pierwszą delegację komunistycznego rządu lubelskiego z premierem Osóbką Morawskim. Narażał się na represje organizując Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego i jeżdżąc do Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego w czasie jego uwięzienia. O. Tomziński wspomina w filmie również rozmowy z prymasem Wyszyńskim i kard. Wojtyłą.

  • Nagrody:
  • Brązowa szabla w kategorii filmu dokumentalnego - nagroda Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego za film "Światem rządzi Bóg" podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych (2015)
  • II nagroda w kategorii programów telewizyjnych - XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów w Niepokalanowie za film "Światem rządzi Bóg" (2015)
  • Nagroda za film „Światem rządzi Bóg” i „wielokrotny udział i promocję Jasnej Góry jako miejsce spotkań Polaków” - X Polonijny Festiwal Multimedialny „Polskie Ojczyzny 2015”

Podobne filmy

Światowe Dni Młodzieży: Kolory - najważniejsze słowa Papieża Franciszka do młodych

Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku w Polsce, były historycznym i niezwykle ważnym wydarzeniem ostatnich lat.

Chrześcijanie w Syrii

Poruszający obraz losów syryjskich chrześcijan. Kamera Telewizji Polskiej, zagląda w Aleppo do ich zniszczonych wojną domów i kościołów. Pokazuje jak wielką moc daje ludziom wiara, by trwać mimo głodu i strachu, by modlić się...

Historia Zmartwychwstania

Wielka Sobota to szczególny dzień, dzień wyciszenia, poszukiwania ukojenia każdego bólu. Wówczas większość z nas chce oderwać się od codziennych obowiązków i częściej niż zwykle myśli o sensie życia, o drodze którą wybraliśmy i...