Metr od świętości – film

Trzyczęściowy film dokumentalny

(fot. TVP)
  • Opis
  • Obsada
  • Rok: 2014-2015
  • Czas trwania: 3 x 25'
  • Rozdzielczość: HD

Odcinek 1
Film oparty na wspomnieniach Arturo Mari, osobistego fotografa Jana Pawła II. Mówi o życiu u boku Papieża. Oprowadzając po swoim domu, Arturo pokazuje przedmioty, które mają dla niego szczególną wartość. Wspomina wszystkich papieży, dla których było mu dane pracować oraz to, co najbardziej zapadło mu w pamięci z dni i lat ich pontyfikatów. Wraca też do dwóch bolesnych chwil u boku wielkiego Papieża Polaka, wizyty w obozie koncentracyjnym Oświęcim - Brzezinka oraz spotkania Ojca Świętego z Jego zamachowcem. Mówi o Mszy św., którą Jan Paweł II odprawiał na placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku, podczas I Pielgrzymki do Ojczyzny. Wspomina jak, zapewne na polecenie komunistycznych władz, próbowano przekłamać liczbę wiernych zgromadzonych na placu Zwycięstwa, gdzie Ojciec Święty wypowiedział historyczne słowa: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi! Tej Ziemi! Dzięki pomocy kolegi z telewizji RAI, udaje się jednak uwiecznić faktyczny obraz wiernych i dostarczyć kasetę do Włoch, by następnego dnia ujrzał ją cały świat.

Odcinek 2
Arturo Mari skrupulatnie opisuje jak wyglądał plan dnia Jana Pawła II, który zaczynał się Mszą świętą już o 7 rano. Opowiada o ogromnym znaczeniu modlitwy w życiu codziennym Jana Pawła II. Opisuje rolę natury w życiu Papieża. To właśnie, na łonie natury, Ojciec Święty pisał swoje encykliki. Arturo Mari wspomina, ze wzruszeniem wydarzenia, które miały miejsce w Klinice Gemelli po zamachu w 1981 roku, kiedy odwiedził rannego Jana Pawła II. Miał wykonać zdjęcie potwierdzające, że Papież jest ciągle wśród żyjących. Przywołuje moment powstania zdjęcia, które jest mu najdroższe. Wykonał je w Wielki Piątek, ostatni Wielki Piątek Jana Pawła II, kiedy to w czasie XIV stacji Drogi Krzyżowej Papież poprosił o podanie krzyża.

Odcinek 3
Był zawsze blisko niego przez 27 lat Pontyfikatu, zaledwie metr od Papieża. Towarzyszył mu codziennie. Wierny Janowi Pawłowi II po dziś dzień. Przed zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej, wspomina konklawe, podczas którego Papieżem został kardynał Karol Wojtyła. Pamięta, jak został przez niego pobłogosławiony i przytulony na początku ich wspólnej drogi. Wraca wspomnieniami do Brazylii, do historii bliskiej jego sercu, która jak podkreśla Arturo, pokazuje pokorę i miłosierdzie Papieża. Jan Paweł II w stolicy Brazylii Rio de Janeiro, w dzielnicy potwornej biedy - faveli Vigidal, gdzie, jak mówi, życie ludzkie nie ma żadnej wartości, spotkał się z jej mieszkańcami. Rozśpiewane tłumy dzieci, skandowały na cześć Papieża. Ten szedł wyznaczoną trasą, po czym przesuwając barierki, zaczął wchodzić w boczne uliczki, by zajrzeć do domów tych ludzi i z nimi porozmawiać. Zostawia im to, co ma. Zdejmuje pierścień papieski i przekazuje go ich duszpasterzowi. Jan Paweł II był bardzo skromnym człowiekiem. Żył w pokorze, którą znał tylko Bóg, podkreśla w filmie Arturo Mari. Fotograf papieski wspomina także wzruszające spotkanie Ojca Świętego z ciężko chorym chłopcem, który chciał spotkać się z Papieżem przed swoją śmiercią. Dziękując Janowi Pawłowi II za spotkanie i dar – Papież zdjął ze swojej szyi medalik i przekazał go chłopcu, wypowiedział m.in. następujące słowa: Do zobaczenia w raju. W filmie zawarte są także wspomnienia z pielgrzymki Ojca Świętego do Ziemi Świętej, samodzielne wejście schorowanego Papieża na Golgotę oraz opiekowanie się ukochanym Arturo, podczas operacji, jaką ten przeszedł już po śmierci Jana Pawła II. Unoszący się po pokoju szpitalnym zapach perfum, jakich używał Papież, potwierdził jego obecność przy ukochanym Arturo.

Podobne filmy

Światowe Dni Młodzieży: Kolory - najważniejsze słowa Papieża Franciszka do młodych

Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku w Polsce, były historycznym i niezwykle ważnym wydarzeniem ostatnich lat.

Chrześcijanie w Syrii

Poruszający obraz losów syryjskich chrześcijan. Kamera Telewizji Polskiej, zagląda w Aleppo do ich zniszczonych wojną domów i kościołów. Pokazuje jak wielką moc daje ludziom wiara, by trwać mimo głodu i strachu, by modlić się...

Historia Zmartwychwstania

Wielka Sobota to szczególny dzień, dzień wyciszenia, poszukiwania ukojenia każdego bólu. Wówczas większość z nas chce oderwać się od codziennych obowiązków i częściej niż zwykle myśli o sensie życia, o drodze którą wybraliśmy i...